Jeste li znali?

Gepard

Autor: Melani Božić, 27. 2. 2020. 13:31

Osnovna boja krzna geparda je žuta, a na trbuhu je u pravilu prilično svjetlija. Krzno je posuto s velikim brojem crnih pjega, koje su puno manje od leopardovih a i ne prave rozete. Lice je malo tamnije i bez pjega, ali ima dvije crne pruge koje idu od očiju do kuta usta.

Zbog pijega podsjeća na leoparda , ali svojom građom tijela razlikuje se od drugih mačaka Gepard ima ekstremno dugačke, tanke noge i vitko tijelo oblikovano kao tijelo hrta. Glava je mala i okrugla, a rep dugačak. Na šapama ima debele, ljuskaste jastučiće, a kandže može samo uvjetno uvući. Takva građa tijela omogućuje mu da u 3 sekunde dosegne brzinu od 110 km/h. puno više od bilo kojega sisavca , no toliko brzo može trčati samo 400 m.

Dinosauri

Autor: Ivan Tutić, 20. 2. 2020. 13:02

zanimljive činenice

Autor: Leona Kovačić, 16. 1. 2020. 13:31

Jeste li znali ?

Jeste li  znali bijela čokolada nije čokolada zato jer ne sadrži kakao .

Jeste li znali da nitko ne može polizati svoj lakat a, 97% vas je to sada pokušalo .

Jeste li znali da je za 1 teglicu meda potrebno  100 pčela da rade svoj čitav život.

Jeste li znali da je skraćenica od „hahahaha“   5555.

Jeste li znali da samo 3% osoba na svijetu imaju  zelene oči  (ali stvarno jako zelene oči ).

Jeste li znali da najkraći boravak u zatvoru trajao 1 minutu.

Jeste li znali da je najkraći rat na svijetu trajao 38 minuta .

Jeste li znali da su vukovi najveća porodica pasa i najveći vukovi žive na sijeveru

Spinosaurus

Autor: Ivan Tutić, 16. 1. 2020. 13:21

Spinosaurus  ("trnoviti gušter")  živio je u sjevernoj Africi u periodu krede. Prvi ostaci Spinosaurusa bili su pronađeni u dolini Bahariya u Egiptu 1912-ih ali, je uništen u drugom svjetskom ratu. Bio je dug oko 15 metara i težak 6 tona. Spinosaurus  imao tjelesnu masu od 11,7 do 16,7 tona.

Vrlo dugačke bodlje koje su izrastale iz kralježaka Spinosaurusa formirale su "jedro".. Bodlje su bile neznatno duže pri kraju nego pri početku i nisu bile slične tankim "šibama" Ouranosaurusa. i Dimetrodona.

Spinosaurus je dobio naziv po porodici dinosaura Spinosauridae.

Čiji su pripadnici: baryonyx , irritaor , angaturama, cristatusaurus, itd.

Spinosaurus je bio najveći dinosaurus mesojed koji je otkriven čak je veći od gigantosaurusa i tiranosaurusa, Većinu života je prove u vodi loveći ribe.

Zanimljivosti o Hrvatskoj

Autor: Noa Šanda, 16. 1. 2020. 13:04

• Zagreb je danas glavni grad Hrvatske, no i Nin  i Varaždin bili su prijestolnice u jednom trenutku,
  • Dubrovnik je bio poznat kao "Jadranski biser" u ranom 19. stoljeću.
  • Otok Vis igra Grčku u filmu 'Mamma Mia 2',
  • Mi smo država koja je napravila kravatu,
  • Otok Hvar je otok s najviše sunčanih sati u Europi, više od 2800 sati godišnje.

Zanimljivosti o psima

Autor: Leona Kovačić, 9. 1. 2020. 13:36

Jeste li znali da su 3 psa preživjela potonuće Titnika a to su: 2 pomeranca i 1 pekinezer

Jeste li znali da štenci imaju 28 zuba, dok odrasli psi imaju 48 zuba .

Jeste li znali da psi mogu sanjati u REM fazi, to znači da pomiču šape i trzaju se.

Jeste li znali da pseće oči mogu vidjeti u mraku jer imaju posebnu Membranu koja im to omogućava.

Jeste li znali da kod  velikih vrsta pasa (npr. Njemački ovčar, Haski ,Zlatni retriver…) srce kuca 60 i 100 otkucaja u minuti, dok kod malih vrsta(npr. Šicu, pekinezer…) srce kuca 100 i 140 otkucaja u minuti

Jeste li znali da psi najbolje čuju zvuk 8000H dok ljudi samo 2000H.

Vukovi

Autor: Melani Božić, 19. 12. 2019. 13:40

Jeste li znali da vukovi su najveća porodica pasa i da najveći vukovi  žive na sjeveru?

Prosječna  težina vuka je 42kg no ima i težih, od vrha nosa pa do vrha repa dužine su  170cm(rep=42cm).

Prosječna im je visina u grebenu 70 cm. Boja vučjega krzna ovisi o udjelu crnih, sivih i smeđih pokrovnih dlaka.

« Srpanj 2020 »

15.07.2020. 12:03
Postovani korisnici, U petak, 17.07.2020.g., u vremenu od 08:30 do 13:00 sati najavljeni su radovi na sustavu za opskrbu elektricnom energijom CARNET cvorista za Brodsko-posavsku zupaniju od strane HEP-a. CARNET ... The post INFO Najava radova (HEP) na sustavu za opskrbu elektricnom energijom CARNET cvorista za Brodsko-posavsku zupaniju appeared first on CARNET .

14.07.2020. 09:54
Poziv na istraživanje tržišta – nadogradnja Edutorija
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET planira započeti postupak javne nabave usluge nadogradnje informacijskog sustava repozitorija digitalnih obrazovnih sadržaja – Edutorij u sklopu II. faze programa ,,e-Škole: Cjelovita informatizacija ... The post Poziv na istraživanje tržišta – nadogradnja Edutorija appeared first on CARNET .

10.07.2020. 15:00
Poziv na istraživanje tržišta – Usluga nadogradnje EMA-e
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET planira započeti postupak javne nabave usluge nadogradnje EMA-e u sklopu II. faze programa "e-Škole: Cjelovita informatizacija procesa poslovanja škola i nastavnih procesa u ... The post Poziv na istraživanje tržišta – Usluga nadogradnje EMA-e appeared first on CARNET .

10.07.2020. 12:19
Projekt e-Škole u finalu natjecanja za nagradu Europske komisije – RegioStars
Projekt e-Škole jedan je od pet finalista u kategoriji Vještine i obrazovanje za digitalnu Europu u kojoj je prijavljeno 38 projekata. Građani Europske unije mogu glasati za svoje favorite do ... The post Projekt e-Škole u finalu natjecanja za nagradu Europske komisije – RegioStars appeared first on CARNET .

07.07.2020. 12:27
Upisi u srednje škole: Početak prijava obrazovnih programa u ljetnome roku
Kao što je propisano Odlukom o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2020./2021., u srijedu, 8. srpnja 2020. godine započinju prijave obrazovnih programa u sustavu NISpuSŠ. ... The post Upisi u srednje škole: Početak prijava obrazovnih programa u ljetnome roku appeared first on CARNET .