Povijest Općine

Povijest naselja Veliki Grđevac seže u 13. st. Prije navale Turaka bilo je tu 1244. godine naselje s tvrđavom (castrum) na rijeci Česmi. Veliki je Grđevac, naime u 13.st. bio središte Gordie (ili Grdjeva), županije kojoj su pripadala naselja Međurača, Prugovac, Vukosavljevica, Trnovitica i Zdenci.  U 14.st. Grđevačka je županija izgubila svoju samostalnost i postala dijelom Križevačke županije.

U Grđevcu se još 1357. godine spominje župna crkva te da se u mjestu održavaju godišnji sajmovi. U naselju je sjedište Rimokatoličke župe, a 1501. godine spominje se grđevački župnik Toma. Grđevački plemić Ladislav imao je 1403. godine svoje posjede. On je za vrijeme kralja Žigmunda bio i slavonski ban, te je od njega dobio na dar Voćin i Orahovicu. U to je vrijeme u Grđevcu postojala utvrda u koju su po potrebi sklanjali stanovništvo. Grđevačka je tvrđava imala kružni oblik, bila je opkoljena s tri kružna nasipa, a promjer joj je bio oko 70m. Sredinom 15.st. kada je pripadao obitelji Franč, njegovo se ime pisalo kao Gordova, a oko 1530. godine jedno kraće vrijeme kao Gorafa.

Grđevac su osvojili Turci i držali kao posjed sve do 1683.godine. U vrijeme turskog vladanja cijeli je kraj opustošen. Naseljavanje velikogrđevačkog kraja počelo je tek nakon progona Turaka i tada je naselje pripadalo Vojnoj krajini,odnosno prvoj kapetaniji Šeste đurđevačke pukovnije koja je bila u sastavu Varaždinskog generalata.

U Velikom su Grđevcu vojne vlasti osnovale 1802. godine Trivijalnu školu. Bila je to pored srpske škole, katolička škola koju je pohađalo 48 učenika. Škola u Velikom Grđevcu postala je u svibnju 1885. godine članicom Matice Hrvatske. Radom učitelja u Velikom Grđevcu utemeljeno je 1920 godine. društvo Sokol. Školske godine 1922/23.u grđevačku je školu primljen učitelj Mato Lovrak, jedan od napoznatijih pisaca za djecu.

U Domovinskom ratu 1991 god. bilo je okupirano 50% općine  i u prvoj oslobađajućoj operaciji Otkos 10 od 1.do 3.studenog 1991. godine oslobođen je cijeli prostor.U toj operaciji glavni je čimbenik bila 2.satnija (Vukovi) iz Velikog Grđevca.

Više o Općini Veliki Grđevac saznajte na njihovim službenim stranicama.

« Srpanj 2020 »

15.07.2020. 12:03
Postovani korisnici, U petak, 17.07.2020.g., u vremenu od 08:30 do 13:00 sati najavljeni su radovi na sustavu za opskrbu elektricnom energijom CARNET cvorista za Brodsko-posavsku zupaniju od strane HEP-a. CARNET ... The post INFO Najava radova (HEP) na sustavu za opskrbu elektricnom energijom CARNET cvorista za Brodsko-posavsku zupaniju appeared first on CARNET .

14.07.2020. 09:54
Poziv na istraživanje tržišta – nadogradnja Edutorija
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET planira započeti postupak javne nabave usluge nadogradnje informacijskog sustava repozitorija digitalnih obrazovnih sadržaja – Edutorij u sklopu II. faze programa ,,e-Škole: Cjelovita informatizacija ... The post Poziv na istraživanje tržišta – nadogradnja Edutorija appeared first on CARNET .

10.07.2020. 15:00
Poziv na istraživanje tržišta – Usluga nadogradnje EMA-e
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET planira započeti postupak javne nabave usluge nadogradnje EMA-e u sklopu II. faze programa "e-Škole: Cjelovita informatizacija procesa poslovanja škola i nastavnih procesa u ... The post Poziv na istraživanje tržišta – Usluga nadogradnje EMA-e appeared first on CARNET .

10.07.2020. 12:19
Projekt e-Škole u finalu natjecanja za nagradu Europske komisije – RegioStars
Projekt e-Škole jedan je od pet finalista u kategoriji Vještine i obrazovanje za digitalnu Europu u kojoj je prijavljeno 38 projekata. Građani Europske unije mogu glasati za svoje favorite do ... The post Projekt e-Škole u finalu natjecanja za nagradu Europske komisije – RegioStars appeared first on CARNET .

07.07.2020. 12:27
Upisi u srednje škole: Početak prijava obrazovnih programa u ljetnome roku
Kao što je propisano Odlukom o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2020./2021., u srijedu, 8. srpnja 2020. godine započinju prijave obrazovnih programa u sustavu NISpuSŠ. ... The post Upisi u srednje škole: Početak prijava obrazovnih programa u ljetnome roku appeared first on CARNET .