Povijest Općine

Povijest naselja Veliki Grđevac seže u 13. st. Prije navale Turaka bilo je tu 1244. godine naselje s tvrđavom (castrum) na rijeci Česmi. Veliki je Grđevac, naime u 13.st. bio središte Gordie (ili Grdjeva), županije kojoj su pripadala naselja Međurača, Prugovac, Vukosavljevica, Trnovitica i Zdenci.  U 14.st. Grđevačka je županija izgubila svoju samostalnost i postala dijelom Križevačke županije.

U Grđevcu se još 1357. godine spominje župna crkva te da se u mjestu održavaju godišnji sajmovi. U naselju je sjedište Rimokatoličke župe, a 1501. godine spominje se grđevački župnik Toma. Grđevački plemić Ladislav imao je 1403. godine svoje posjede. On je za vrijeme kralja Žigmunda bio i slavonski ban, te je od njega dobio na dar Voćin i Orahovicu. U to je vrijeme u Grđevcu postojala utvrda u koju su po potrebi sklanjali stanovništvo. Grđevačka je tvrđava imala kružni oblik, bila je opkoljena s tri kružna nasipa, a promjer joj je bio oko 70m. Sredinom 15.st. kada je pripadao obitelji Franč, njegovo se ime pisalo kao Gordova, a oko 1530. godine jedno kraće vrijeme kao Gorafa.

Grđevac su osvojili Turci i držali kao posjed sve do 1683.godine. U vrijeme turskog vladanja cijeli je kraj opustošen. Naseljavanje velikogrđevačkog kraja počelo je tek nakon progona Turaka i tada je naselje pripadalo Vojnoj krajini,odnosno prvoj kapetaniji Šeste đurđevačke pukovnije koja je bila u sastavu Varaždinskog generalata.

U Velikom su Grđevcu vojne vlasti osnovale 1802. godine Trivijalnu školu. Bila je to pored srpske škole, katolička škola koju je pohađalo 48 učenika. Škola u Velikom Grđevcu postala je u svibnju 1885. godine članicom Matice Hrvatske. Radom učitelja u Velikom Grđevcu utemeljeno je 1920 godine. društvo Sokol. Školske godine 1922/23.u grđevačku je školu primljen učitelj Mato Lovrak, jedan od napoznatijih pisaca za djecu.

U Domovinskom ratu 1991 god. bilo je okupirano 50% općine  i u prvoj oslobađajućoj operaciji Otkos 10 od 1.do 3.studenog 1991. godine oslobođen je cijeli prostor.U toj operaciji glavni je čimbenik bila 2.satnija (Vukovi) iz Velikog Grđevca.

Više o Općini Veliki Grđevac saznajte na njihovim službenim stranicama.

« Rujan 2020 »

INFO Ponovno uspostavljena primarna medjugradska veza prema Rijeci
Postovani, Veceras, oko 23 sata, je ponovno uspostavljena primarna medjugradska veza prema Rijecu. Navedeni prekid optike je saniran te se ne ocekuju daljnji prekidi. Srdacan pozdrav, — Mrezni operativni centar ... The post INFO Ponovno uspostavljena primarna medjugradska veza prema Rijeci appeared first on CARNET .

24.09.2020. 15:04
HITNO Prekid primarne medjugradske veze prema Rijeci
Postovani, Uslijed prekida optike u jednom od tunela na autocesti izmedju Rijeke i Zagreba, u prekidu je primarna medjugradska veza prema Rijeci, promet se preusmjerio na sekundarnu vezu pa je ... The post HITNO Prekid primarne medjugradske veze prema Rijeci appeared first on CARNET .