Povijest Općine

Povijest naselja Veliki Grđevac seže u 13. st. Prije navale Turaka bilo je tu 1244. godine naselje s tvrđavom (castrum) na rijeci Česmi. Veliki je Grđevac, naime u 13.st. bio središte Gordie (ili Grdjeva), županije kojoj su pripadala naselja Međurača, Prugovac, Vukosavljevica, Trnovitica i Zdenci.  U 14.st. Grđevačka je županija izgubila svoju samostalnost i postala dijelom Križevačke županije.

U Grđevcu se još 1357. godine spominje župna crkva te da se u mjestu održavaju godišnji sajmovi. U naselju je sjedište Rimokatoličke župe, a 1501. godine spominje se grđevački župnik Toma. Grđevački plemić Ladislav imao je 1403. godine svoje posjede. On je za vrijeme kralja Žigmunda bio i slavonski ban, te je od njega dobio na dar Voćin i Orahovicu. U to je vrijeme u Grđevcu postojala utvrda u koju su po potrebi sklanjali stanovništvo. Grđevačka je tvrđava imala kružni oblik, bila je opkoljena s tri kružna nasipa, a promjer joj je bio oko 70m. Sredinom 15.st. kada je pripadao obitelji Franč, njegovo se ime pisalo kao Gordova, a oko 1530. godine jedno kraće vrijeme kao Gorafa.

Grđevac su osvojili Turci i držali kao posjed sve do 1683.godine. U vrijeme turskog vladanja cijeli je kraj opustošen. Naseljavanje velikogrđevačkog kraja počelo je tek nakon progona Turaka i tada je naselje pripadalo Vojnoj krajini,odnosno prvoj kapetaniji Šeste đurđevačke pukovnije koja je bila u sastavu Varaždinskog generalata.

U Velikom su Grđevcu vojne vlasti osnovale 1802. godine Trivijalnu školu. Bila je to pored srpske škole, katolička škola koju je pohađalo 48 učenika. Škola u Velikom Grđevcu postala je u svibnju 1885. godine članicom Matice Hrvatske. Radom učitelja u Velikom Grđevcu utemeljeno je 1920 godine. društvo Sokol. Školske godine 1922/23.u grđevačku je školu primljen učitelj Mato Lovrak, jedan od napoznatijih pisaca za djecu.

U Domovinskom ratu 1991 god. bilo je okupirano 50% općine  i u prvoj oslobađajućoj operaciji Otkos 10 od 1.do 3.studenog 1991. godine oslobođen je cijeli prostor.U toj operaciji glavni je čimbenik bila 2.satnija (Vukovi) iz Velikog Grđevca.

Više o Općini Veliki Grđevac saznajte na njihovim službenim stranicama.

« Siječanj 2021 »

21.01.2021. 13:25
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET planira započeti postupak javne nabave uređenja/adaptacije 10 Regionalnih obrazovnih centara (ROC-ova) u sklopu II. faze programa ,,e-Škole: Cjelovita informatizacija procesa poslovanja škola i ... The post Istraživanje tržišta – nabava uređenja/adaptacije Regionalnih obrazovnih centara appeared first on CARNET .

20.01.2021. 14:13
Objavljeni novi CARNET-ovi e-Škole digitalni sadržaji
Da neki predmeti poput fizike i matematike ne moraju uvijek biti teški i nerazumljivi dokazuju e-Škole digitalni sadržaji. Izrađeni su kako bi učenicima i nastavnicima olakšali učenje i poučavanje te ... The post Objavljeni novi CARNET-ovi e-Škole digitalni sadržaji appeared first on CARNET .

15.01.2021. 14:02
Istraživanje tržišta – poziv na sastanak
U sklopu II. faze programa ,,e-Škole: Cjelovita informatizacija procesa poslovanja škola i nastavnih procesa u svrhu stvaranja digitalno zrelih škola za 21. stoljeće" Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET ... The post Istraživanje tržišta – poziv na sastanak appeared first on CARNET .

14.01.2021. 16:24
Prethodno savjetovanje – Nabava aplikacije za upravljanje školskom mrežom
Hrvatska akademska i istraživačka mreža-CARNET objavila je prethodno savjetovanje sa zainteresiranim gospodarskim subjektima za nabavu aplikacije za upravljanje školskom mrežom. Prethodno savjetovanje objavljeno je 13. siječnja 2021., a rok za ... The post Prethodno savjetovanje – Nabava aplikacije za upravljanje školskom mrežom appeared first on CARNET .

13.01.2021. 10:12
Prethodno savjetovanje – Nabava sustava za korisnike (CARNET gama)
Hrvatska akademska i istraživačka mreža-CARNET objavila je prethodno savjetovanje sa zainteresiranim gospodarskim subjektima za nabavu sustava za korisnike – CARNET gama. Prethodno savjetovanje objavljeno je 11. siječnja 2021., a rok ... The post Prethodno savjetovanje – Nabava sustava za korisnike (CARNET gama) appeared first on CARNET .