Povijest Općine

Povijest naselja Veliki Grđevac seže u 13. st. Prije navale Turaka bilo je tu 1244. godine naselje s tvrđavom (castrum) na rijeci Česmi. Veliki je Grđevac, naime u 13.st. bio središte Gordie (ili Grdjeva), županije kojoj su pripadala naselja Međurača, Prugovac, Vukosavljevica, Trnovitica i Zdenci.  U 14.st. Grđevačka je županija izgubila svoju samostalnost i postala dijelom Križevačke županije.

U Grđevcu se još 1357. godine spominje župna crkva te da se u mjestu održavaju godišnji sajmovi. U naselju je sjedište Rimokatoličke župe, a 1501. godine spominje se grđevački župnik Toma. Grđevački plemić Ladislav imao je 1403. godine svoje posjede. On je za vrijeme kralja Žigmunda bio i slavonski ban, te je od njega dobio na dar Voćin i Orahovicu. U to je vrijeme u Grđevcu postojala utvrda u koju su po potrebi sklanjali stanovništvo. Grđevačka je tvrđava imala kružni oblik, bila je opkoljena s tri kružna nasipa, a promjer joj je bio oko 70m. Sredinom 15.st. kada je pripadao obitelji Franč, njegovo se ime pisalo kao Gordova, a oko 1530. godine jedno kraće vrijeme kao Gorafa.

Grđevac su osvojili Turci i držali kao posjed sve do 1683.godine. U vrijeme turskog vladanja cijeli je kraj opustošen. Naseljavanje velikogrđevačkog kraja počelo je tek nakon progona Turaka i tada je naselje pripadalo Vojnoj krajini,odnosno prvoj kapetaniji Šeste đurđevačke pukovnije koja je bila u sastavu Varaždinskog generalata.

U Velikom su Grđevcu vojne vlasti osnovale 1802. godine Trivijalnu školu. Bila je to pored srpske škole, katolička škola koju je pohađalo 48 učenika. Škola u Velikom Grđevcu postala je u svibnju 1885. godine članicom Matice Hrvatske. Radom učitelja u Velikom Grđevcu utemeljeno je 1920 godine. društvo Sokol. Školske godine 1922/23.u grđevačku je školu primljen učitelj Mato Lovrak, jedan od napoznatijih pisaca za djecu.

U Domovinskom ratu 1991 god. bilo je okupirano 50% općine  i u prvoj oslobađajućoj operaciji Otkos 10 od 1.do 3.studenog 1991. godine oslobođen je cijeli prostor.U toj operaciji glavni je čimbenik bila 2.satnija (Vukovi) iz Velikog Grđevca.

Više o Općini Veliki Grđevac saznajte na njihovim službenim stranicama.

« Srpanj 2017 »

10.07.2017. 13:05
Ministrica Divjak dala podršku projektu e-Škole
Zahvaljujući pilot projektu „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“, 151 škola će od jeseni biti spremna za primjenu modernijeg poučavanja koje će obilovati novim sadržajima i mogućnostima, rečeno je danas na predstavljanju dosadašnjih rezultata ovog projekta kojeg provodi Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet.

01.07.2017. 14:56
Ispunite upitnik o digitalnim kompetencijama u okviru projekta CRISS
U siječnju 2017. godine započeo je CRISS (Demonstration of a scalable and cost-effective cloud-based digital learning infrastructure through the Certification of digital competences in primary and secondary schools) projekt iz programa Europske unije Obzor 2020.

29.06.2017. 11:22
U okviru projekta e-Škole objavljeno 70 novih scenarija poučavanja
U sklopu pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ objavljeno je 70 novih e-Škole scenarija poučavanja. Svi zainteresirani nastavnici nove scenarije mogu pronaći na mrežnoj stranici https://scenariji-poucavanja.e-skole.hr/ , a dostupno je 15 scenarija za nastavni predmet kemije, 18 fizike, 18 biologije te 19 matematike.

27.06.2017. 20:10
Upozorenje - nova ransomware kampanja Petya
U tijeku je nova kampanja zlonamjernim ransomware sadržajem te su slučajevi zaraze zabilježeni u Ujedinjenom Kraljevstvu, Rusiji, Indiji, Nizozemskoj, Španjolskoj, Danskoj i drugima. Trenutna su meta računala raznih korporacija, energetskih postrojenja te banaka.

20.06.2017. 12:51
CARNet donirao sustav za praćenje kakvoće zraka Tehničkoj školi u Sisku
Tijekom dana mnogi od nas većinu vremena provode u zatvorenom prostoru – kod kuće, na poslu ili u školi. Kakvoća zraka koji udišemo u zatvorenom prostoru ima izravan utjecaj na naše zdravlje, a loša kakvoća zraka u zatvorenom prostoru može štetiti osjetljivim skupinama stanovništva u koje spadaju i djeca.