U SVEMIR S HARRYJEM POTTEROM

Autor: Marina Balen, 25. 4. 2018.

Ovih dana, povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava i Dana hrvatske knjige,  nešto više propitujemo budućnost knjige kakvu danas znamo i čitamo, barem one koju fizički držimo u rukama i listamo.

Ovogodišnja Noć knjige održana je 23.travnja 2018.godine i u Osnovnoj školi Mate Lovraka Veliki Grđevac i to upravo s ciljem lansiranja knjige u svemir. Kao manifestacija koja potiče čitanje na bilo koji način i u bilo kojem obliku, ovogodišnje događanje u Osnovnoj školi Mate Lovraka započelo je u večernjim satima pripovijedanjem priče o vuku koji je naučio čitati, a time zaradio i mnoštvo drugih kvaliteta. Učenici razredne nastave su potvrdili koliko je čitanje bitno za svaki trenutak njihova života i koliko pozitivnih stvari nam pruža. Mašta je radila najviše što je mogla pa su tako učenici imali vrlo kreativne ideje kako zainteresirati svoga prijatelja za čitanje. Najzanimljiviji dio bio je lansiranje knjige u svemir u kojem su učenici pomno razmišljali koja bi to knjiga iz knjižnice bila najbitnija i jedina poslana u svemir. Prema odabiru knjiga za svemir, učenici ne bi imali niti najmanjih problema sa snalaženjem u svemiru i s nastavljanjem hrvatske tradicije jer su knjige koje su odabrali bile upravo tih tema: enciklopedije o svemiru, našoj zemlji i njihovom kraju.

Na kraju su im se pridružili i učenici predmetne nastave te su zajedno ušli u svijet čarobnjaštva, magije i pustolovina s Harryjem Potterom koji nije stizao odgovoriti na sva pitanja učenika. U knjižnici je postavljena i izložba knjiga o Harryju Potteru iz kolekcije gospodina Damira Tonkovića koja broji 220 knjiga na raznim jezicima i iz raznih dijelova svijeta. Najinteresantnije učenicima, a i kolegama, bile su knjige na kineskom (Tajvan) i knjiga na hebrejskom (Izrael) koje su tiskane obrnuto od naših knjiga, tj. od načina na koji mi čitamo knjige. Isto tako, učenici su začuđeno promatrali slova jer im kineski, gruzijski i hebrejski izgledaju vrlo komplicirano. Interesantna su i ilustrirana izdanja o tom junaku te činjenica da postoji toliko nastavaka njegove priče. Toliko je popularan da je njegova priča i ekranizirana, a tiskani nastavci izdani su na 35 jezika. Da bi izložba bila učenicima još bliža i interesantnija, cijelom knjižnicom su postavljeni QR kodovi koje su učenici skenirali mobitelima, a koji su ih odveli na razne stranice o Harryju Potteru.

Naš Harry Potter još više je zainteresirao učenike svojim čarobnim štapićem i pričama o školi koju on pohađa, a razlikuje se od naše škole te će večer provedena u knjižnici svima zasigurno ostati u sjećanju do sljedeće godine i nove Noći knjige!

Andrea Petrić, knjižničarka