26. obljetnica oslobođenja Općine Veliki Grđevac

Autor: Dalibor Kalenski, 3. 11. 2017.

Dana  3. studenog 1991. godine operacijom Otkos 10 Hrvatska policija i Hrvatska vojska oslobodile su prostor današnjih Općina Veliki Grđevac i Grubišno Polje. Ove godine obilježavamo 26. obljetnicu oslobođenja Općine Veliki Grđevac.

Operacija Otkos 10 bila je jedna od prvih, a do tada svakako najvećih oslobodilačkih operacija Hrvatske vojske u Domovinskom ratu. Izvedena je na području Bjelovarsko-bilogorske i Virovitičko-podravske županije.  Započela je 31. listopada 1991., a završila 4. studenog 1991. Tom akcijom, kroz pet dana, oslobođen je okupirani dio Bilogore s dvadesetak sela i zaselaka. Zapovjednik Otkosa 10 bio je Franjo Kovačević, a pomoćnici zapovjednika Ivica Debić i Ante Delić.

Operacijom Otkos 10 sačuvana su materijalna bogatstva Virovitice, Velikog Grđevca, Grubišnog Polja, Bjelovara i Daruvara od daljnjih razaranja, a stanovništvo tog prostora od daljnjih stradavanja. Pobjedom je otvorena i prometnica Grubišno Polje - Virovitica, koja je bila izuzetno važna za daljnju obranu cijele Slavonije.

U našoj velikogrđevačkoj općini u Domovinskom ratu su poginuli sljedeći stanovnici:

Dubravko Štefulinac, Ivan Jandrić, Šandor Nagy, Mato Kotaran, Ankica Kotaran, Pero Ranogajac, Milan Sraga, Stjepan Sraga, Ernest Nemeth, Marija Paraga, Marija Drvenkar, Ankica Popović, Jano Kovač, Mirko Kovač, Damir Ljubičić, Josip Kujek, Boris Jelinčić, Zdravko Ključar, Tihomir Kovač, Vlado Lovrenc, Željko Lovrenc, Rozika Lovrenc, Zdravko Mihalina, Željko Seleš.

U našoj su školi ovaj, za naše mjesto značajan datum, putem oglasne knjige obilježile učenice osmog razreda Iva Bjelić i Nina Benić i učitelj povijesti Darko Horvat.

Jakov Prebanić, 8.b

« Prosinac 2018 »

07.12.2018. 15:30
Održan Strateški forum o digitalnom sazrijevanju škola
U organizaciji Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNET i Ministarstva znanosti i obrazovanja, održan je Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola". Na Forumu su uz pomoćnicu ministrice znanosti i obrazovanja, prof. Lidiju Kralj sudjelovali i Ádám Horváth iz mađarskog Centra za digitalnu pedagogiju i metodologiju i Borut Čampelj iz Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta u Sloveniji.

04.12.2018. 09:01
Najava: Strateški forum "Digitalno sazrijevanje škola"
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja organizira Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola", koji će se održati u srijedu, 5. prosinca 2018. godine s početkom u 15 sati u prostorijama Ministarstva znanosti i obrazovanja.

03.12.2018. 08:40
NATO vježba "Cyber Coalition 2018"
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET sudjelovala je u jedanaestoj po redu NATO vježbi zaštite NATO i nacionalnih računalnih sustava pod nazivom "Cyber Coalition 2018".

26.11.2018. 13:51
Završila jubilarna 20. CARNET-ova konferencija CUC
“Budućnost je digitalna no potrebno je istovremeno snažno razvijati i neke druge vještine. Koje? Vještine budućnosti. Vještine koje je najteže naći na tržištu rada. To su one vještine koje ne mogu izvoditi strojevi: problem-solving vještine, kreativnost i inovativnost, prilagodljivost, vodstvo, emocionalna inteligencija.”

15.11.2018. 15:35
CUC 2018: Mreža ideja – sve što trebate znati o novim tehnologijama i digitalnom društvu
Znate li kojih je sedam načina da propadnete kao WiFi stručnjak? Jesu li roboti već u našim školama? Što kad aplikacije koje koristimo više nisu besplatne? Kako potrošiti 10.160.430.000,00 kuna? Kako napisati STEM priču? Kako isprintati molekulu DNA na 3D printeru?