26. obljetnica oslobođenja Općine Veliki Grđevac

Autor: Dalibor Kalenski, 3. 11. 2017.

Dana  3. studenog 1991. godine operacijom Otkos 10 Hrvatska policija i Hrvatska vojska oslobodile su prostor današnjih Općina Veliki Grđevac i Grubišno Polje. Ove godine obilježavamo 26. obljetnicu oslobođenja Općine Veliki Grđevac.

Operacija Otkos 10 bila je jedna od prvih, a do tada svakako najvećih oslobodilačkih operacija Hrvatske vojske u Domovinskom ratu. Izvedena je na području Bjelovarsko-bilogorske i Virovitičko-podravske županije.  Započela je 31. listopada 1991., a završila 4. studenog 1991. Tom akcijom, kroz pet dana, oslobođen je okupirani dio Bilogore s dvadesetak sela i zaselaka. Zapovjednik Otkosa 10 bio je Franjo Kovačević, a pomoćnici zapovjednika Ivica Debić i Ante Delić.

Operacijom Otkos 10 sačuvana su materijalna bogatstva Virovitice, Velikog Grđevca, Grubišnog Polja, Bjelovara i Daruvara od daljnjih razaranja, a stanovništvo tog prostora od daljnjih stradavanja. Pobjedom je otvorena i prometnica Grubišno Polje - Virovitica, koja je bila izuzetno važna za daljnju obranu cijele Slavonije.

U našoj velikogrđevačkoj općini u Domovinskom ratu su poginuli sljedeći stanovnici:

Dubravko Štefulinac, Ivan Jandrić, Šandor Nagy, Mato Kotaran, Ankica Kotaran, Pero Ranogajac, Milan Sraga, Stjepan Sraga, Ernest Nemeth, Marija Paraga, Marija Drvenkar, Ankica Popović, Jano Kovač, Mirko Kovač, Damir Ljubičić, Josip Kujek, Boris Jelinčić, Zdravko Ključar, Tihomir Kovač, Vlado Lovrenc, Željko Lovrenc, Rozika Lovrenc, Zdravko Mihalina, Željko Seleš.

U našoj su školi ovaj, za naše mjesto značajan datum, putem oglasne knjige obilježile učenice osmog razreda Iva Bjelić i Nina Benić i učitelj povijesti Darko Horvat.

Jakov Prebanić, 8.b

« Svibanj 2018 »

24.05.2018. 11:45
Dodjela nagrada pobjedničkim scenarijima CARNET-ovog natjecanja „Lektira na pozornici robotskog kazališta“
U subotu, 26. svibnja 2018. godine, u 11 sati u I. tehničkoj školi Tesla, održat će se svečana dodjela nagrada pobjednicima CARNET-ovog natjecanja „Lektira na pozornici robotskog kazališta“ . Pozivamo sve sudionike natjecanja, ali i sve zainteresirane za ovaj uspješan projekt da se pridruže i sudjeluju na svečanoj dodjeli nagrada koju će voditi glumac Bojan Navojec.

22.05.2018. 15:35
CARNET na Znanstvenom pikniku 2018.
Sedmi po redu Znanstveni piknik održat će se od 25. do 27. svibnja 2018. godine na jezeru Jarun (Otok Univerzijade) u Zagrebu, pod visokim pokroviteljstvom Ureda Predsjednice Republike Hrvatske, Ministarstva znanosti i obrazovanja te Grada Zagreba.

21.05.2018. 13:46
Scientix webinar: „An introduction to Scientix and eTwinning“
U sklopu Scientix 3 projekta u utorak, 22. svibnja 2018. godine, u 18.00 sati održat će se webinar pod nazivom „An introduction to Scientix and eTwinning“.

16.05.2018. 14:12
CARNET otvorio pet Regionalnih obrazovnih centara širom Hrvatske
Gradovi Varaždin, Zagreb, Osijek, Rijeka i Split od danas su bogatiji za nove, moderne Regionalne obrazovne centre (ROC-eve). Centre je otvorila Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET u sklopu provedbe pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“, a vrijednost ove investicije iznosi 3,6 milijuna kuna.

16.05.2018. 12:44
Objavljeni su pobjednici CARNET-ovog natjecanja „Lektira na pozornici robotskog kazališta“. Na natjecanje je bilo prijavljeno 16 scenarija, a tri najbolja scenarija koja su osvojila Robotsko kazalište lutaka dolaze iz Kamenice, Petrinje i Siska.