TERENSKA NASTAVA U VUKOVARU

Autor: Marina Balen, 13. 10. 2017.

…Ja još čuvam sliku s Dunava, čuvam je od zaborava…

Učenici osmih razreda matične škole u Velikom Grđevcu, u pratnji voditelja Horvat Darka i Novak Mirne, bili su 11. i 12. listopada 2017. na terenskoj nastavi u Vukovaru. Nastava je organizirana u sklopu projekta „Posjet osmih razreda Vukovaru“, a koji organizira Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“.

U srijedu, 11. listopada, nakon predavanja na temu Domovinski rat i Bitka za Vukovar, učenici su razgledali novootvoreni Muzej Vučedolske kulture i Gradski muzej Vukovar u dvorcu Eltz. Sutradan, 12. listopada obišli smo memorijalne lokalitete: Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Masovnu grobnicu Ovčara, mjesto sjećanja – Vukovarsku bolnicu 1991., Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar i Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata.

Na kraju posjeta organizirana je Škola mira – predavanje te kviz znanja koji je za učenike sadržavao 20 pitanja o obrani Vukovara u jesen 1991.g. Našu školu na kvizu znanja predstavljali su Romana Đuričić, učenica 8.a i Jakov Prebanić, učenik 8.b razreda, koji su vrlo uspješno prezentirali svoje znanje o gradu Vukovaru te su, u natjecanju svih škola, ostvarili treće mjesto na kvizu znanja.

Projekt „Posjet osmih razreda Vukovaru“ za učenike osmih razreda tijekom dvodnevnog boravka u Vukovaru podučava učenike o vrijednostima Domovinskog rata i Bitke za Vukovar. Vukovar je postao simbol hrvatskog otpora nadmoćnijem neprijatelju, ali učeći  o vukovarskoj tragediji 1991. godine,  učenici  uče  o miru i toleranciji kako se takva tragedija nikad više ne bi ponovila. Još će nam se dugo pred očima vrtjeti slike Vukovara, vodotornja i bijelih križeva na vukovarskom groblju, sa samo jednom mišlju: vidimo se opet dogodine!

I sada, na kraju, možemo ponosno reći još samo: „I NAŠA ŠKOLA JOŠ ČUVA SLIKU S DUNAVA, ČUVA JE OD ZABORAVA!“

Darko Horvat, prof. povijesti

« Prosinac 2018 »

07.12.2018. 15:30
Održan Strateški forum o digitalnom sazrijevanju škola
U organizaciji Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNET i Ministarstva znanosti i obrazovanja, održan je Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola". Na Forumu su uz pomoćnicu ministrice znanosti i obrazovanja, prof. Lidiju Kralj sudjelovali i Ádám Horváth iz mađarskog Centra za digitalnu pedagogiju i metodologiju i Borut Čampelj iz Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta u Sloveniji.

04.12.2018. 09:01
Najava: Strateški forum "Digitalno sazrijevanje škola"
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja organizira Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola", koji će se održati u srijedu, 5. prosinca 2018. godine s početkom u 15 sati u prostorijama Ministarstva znanosti i obrazovanja.

03.12.2018. 08:40
NATO vježba "Cyber Coalition 2018"
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET sudjelovala je u jedanaestoj po redu NATO vježbi zaštite NATO i nacionalnih računalnih sustava pod nazivom "Cyber Coalition 2018".

26.11.2018. 13:51
Završila jubilarna 20. CARNET-ova konferencija CUC
“Budućnost je digitalna no potrebno je istovremeno snažno razvijati i neke druge vještine. Koje? Vještine budućnosti. Vještine koje je najteže naći na tržištu rada. To su one vještine koje ne mogu izvoditi strojevi: problem-solving vještine, kreativnost i inovativnost, prilagodljivost, vodstvo, emocionalna inteligencija.”

15.11.2018. 15:35
CUC 2018: Mreža ideja – sve što trebate znati o novim tehnologijama i digitalnom društvu
Znate li kojih je sedam načina da propadnete kao WiFi stručnjak? Jesu li roboti već u našim školama? Što kad aplikacije koje koristimo više nisu besplatne? Kako potrošiti 10.160.430.000,00 kuna? Kako napisati STEM priču? Kako isprintati molekulu DNA na 3D printeru?