TERENSKA NASTAVA U VUKOVARU

Autor: Marina Balen, 13. 10. 2017.

…Ja još čuvam sliku s Dunava, čuvam je od zaborava…

Učenici osmih razreda matične škole u Velikom Grđevcu, u pratnji voditelja Horvat Darka i Novak Mirne, bili su 11. i 12. listopada 2017. na terenskoj nastavi u Vukovaru. Nastava je organizirana u sklopu projekta „Posjet osmih razreda Vukovaru“, a koji organizira Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“.

U srijedu, 11. listopada, nakon predavanja na temu Domovinski rat i Bitka za Vukovar, učenici su razgledali novootvoreni Muzej Vučedolske kulture i Gradski muzej Vukovar u dvorcu Eltz. Sutradan, 12. listopada obišli smo memorijalne lokalitete: Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Masovnu grobnicu Ovčara, mjesto sjećanja – Vukovarsku bolnicu 1991., Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar i Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata.

Na kraju posjeta organizirana je Škola mira – predavanje te kviz znanja koji je za učenike sadržavao 20 pitanja o obrani Vukovara u jesen 1991.g. Našu školu na kvizu znanja predstavljali su Romana Đuričić, učenica 8.a i Jakov Prebanić, učenik 8.b razreda, koji su vrlo uspješno prezentirali svoje znanje o gradu Vukovaru te su, u natjecanju svih škola, ostvarili treće mjesto na kvizu znanja.

Projekt „Posjet osmih razreda Vukovaru“ za učenike osmih razreda tijekom dvodnevnog boravka u Vukovaru podučava učenike o vrijednostima Domovinskog rata i Bitke za Vukovar. Vukovar je postao simbol hrvatskog otpora nadmoćnijem neprijatelju, ali učeći  o vukovarskoj tragediji 1991. godine,  učenici  uče  o miru i toleranciji kako se takva tragedija nikad više ne bi ponovila. Još će nam se dugo pred očima vrtjeti slike Vukovara, vodotornja i bijelih križeva na vukovarskom groblju, sa samo jednom mišlju: vidimo se opet dogodine!

I sada, na kraju, možemo ponosno reći još samo: „I NAŠA ŠKOLA JOŠ ČUVA SLIKU S DUNAVA, ČUVA JE OD ZABORAVA!“

Darko Horvat, prof. povijesti