TERENSKA NASTAVA U VUKOVARU

Autor: Marina Balen, 13. 10. 2017.

…Ja još čuvam sliku s Dunava, čuvam je od zaborava…

Učenici osmih razreda matične škole u Velikom Grđevcu, u pratnji voditelja Horvat Darka i Novak Mirne, bili su 11. i 12. listopada 2017. na terenskoj nastavi u Vukovaru. Nastava je organizirana u sklopu projekta „Posjet osmih razreda Vukovaru“, a koji organizira Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“.

U srijedu, 11. listopada, nakon predavanja na temu Domovinski rat i Bitka za Vukovar, učenici su razgledali novootvoreni Muzej Vučedolske kulture i Gradski muzej Vukovar u dvorcu Eltz. Sutradan, 12. listopada obišli smo memorijalne lokalitete: Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Masovnu grobnicu Ovčara, mjesto sjećanja – Vukovarsku bolnicu 1991., Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar i Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata.

Na kraju posjeta organizirana je Škola mira – predavanje te kviz znanja koji je za učenike sadržavao 20 pitanja o obrani Vukovara u jesen 1991.g. Našu školu na kvizu znanja predstavljali su Romana Đuričić, učenica 8.a i Jakov Prebanić, učenik 8.b razreda, koji su vrlo uspješno prezentirali svoje znanje o gradu Vukovaru te su, u natjecanju svih škola, ostvarili treće mjesto na kvizu znanja.

Projekt „Posjet osmih razreda Vukovaru“ za učenike osmih razreda tijekom dvodnevnog boravka u Vukovaru podučava učenike o vrijednostima Domovinskog rata i Bitke za Vukovar. Vukovar je postao simbol hrvatskog otpora nadmoćnijem neprijatelju, ali učeći  o vukovarskoj tragediji 1991. godine,  učenici  uče  o miru i toleranciji kako se takva tragedija nikad više ne bi ponovila. Još će nam se dugo pred očima vrtjeti slike Vukovara, vodotornja i bijelih križeva na vukovarskom groblju, sa samo jednom mišlju: vidimo se opet dogodine!

I sada, na kraju, možemo ponosno reći još samo: „I NAŠA ŠKOLA JOŠ ČUVA SLIKU S DUNAVA, ČUVA JE OD ZABORAVA!“

Darko Horvat, prof. povijesti

« Listopad 2018 »

24.09.2018. 14:45
Objavljen preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018
Objavljen je preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018 koja će se pod nazivom “CUC20: mreža ideja” održati od 21. do 23. studenoga 2018. godine u Konvencijskom centru Šibenik.

19.09.2018. 14:56
U okviru CECIIS-a održan Dan e-Škola
Na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu započela je trodnevna znanstvena konferencija posvećena informacijskim i inteligentnim sustavima - CECIIS 2018.

29.08.2018. 10:24
Webinar za učenike i roditelje: analitike učenja u e-Školama
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET organizira webinar na temu sustava za analitike učenja koji je osmišljen u okviru pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

28.08.2018. 13:51
Pilot projektom e-Škole značajno povećana digitalna zrelost 10 posto hrvatskih škola
Povećanje razine digitalne zrelosti 10 posto hrvatskih osnovnih i srednjih škola glavni je rezultat uspješno završenog pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ kojeg je Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET započela s partnerima 2015. godine.

02.08.2018. 13:06
Pilot projektom e-Škole započela digitalna transformacija škola u Hrvatskoj
Škole koje sudjeluju u CARNET-ovom pilot projektu "e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola" značajno su napredovale u primjeni digitalnih tehnologija, pokazuju rezultati završnog vrednovanja digitalne zrelosti škola koje su CARNET i Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu (FOI), akademski partner na projektu, proveli u razdoblju od veljače do travnja ove godine.