DRŽAVNA NAGRADA "MATO LOVRAK"

Autor: Marina Balen, 9. 6. 2017.

U petak 2. lipnja u Osnovnoj školi Mate Lovraka, Veliki Grđevac  predstavljena je dobitnica državne nagrade Mato Lovrak za najbolji dječji roman tiskan u 2016. godini. Ovogodišnja dobitnica nagrade je Branka Primorac, sa svojim romanom „Moj brat živi u kompjuteru“. Roman obiluje kvalitetama, a kako su u povjerenstvu rekli, odlikuje ga i posebnost. Autorica je kroz roman prikazala svojevrsnu potragu za ljudskosti u današnjem svijetu moderne tehnologije. Glavno pitanje kojim se Primorac bavi u romanu je hoće li za šezdesetak godina među ljudima postojati ljubav i ljudskost?

– Atraktivan pristup i autoričin stil pisanja zaslužili su nagradu. Tražili smo kvalitete koje će privući mlađu publiku, odnosno čitatelje. Na natječaj je pristiglo 26 naslova i to je najveća brojka dosada. Bilo je nekoliko romana u konkurenciji, a povjerenstvo za izbor nagrade odabralo je upravo spomenuti roman, rekao je prof. emer. Stjepan Hranjec, predsjednik Povjerenstva za nagradu Mato Lovrak.

Ovo je druga po redu državna nagrada Mato Lovrak koju je spisateljica Primorac dobila za svoj rad. Prvu je primila prije 23 godine za knjigu „Maturalac“. Riječ je o romanu sa 13 izdanja i dvadesetak tisuća tiskanih primjeraka.

– Ponosna sam na činjenicu da sam jedna od rijetkih koja je ovu nagradu dobila dva puta. Moram se pohvaliti da sam prije dva tjedna za roman „Moj brat živi u kompjuteru“ primila i nagradu Sfera, a dodjeljuje ju društvo koje okuplja ljubitelje znanstvene fantastike. U knjizi se nisam željela puno baviti tehnologijom, ona je bila samo okvir. Osnovna misao priče je da se gubi ljudski dodir. Sve se više čujemo i viđamo putem elektronike, ali se tada ne možemo dotaknuti, ne možemo se zagrliti, pojasnila je autorica.

« Rujan 2017 »

22.09.2017. 09:29
Webinar: The Complete Beginner’s Guide to Interactive Student Notebooks
U četvrtak, 28. rujna 2017. godine od 19 do 20 sati Hrvatsko udruženje profesora engleskog u suradnji s CARNetom održat će webinar pod nazivom The Complete Beginner’s Guide to Interactive Student Notebooks. Webinar je prvenstveno namijenjen učiteljima i nastavnicima engleskog jezika, ali i učiteljima i nastavnicima drugih predmeta koji bi htjeli promijeniti praksu korištenja uobičajenih bilježnica u svojoj nastavi.

21.09.2017. 13:47
CARNet potpisao ugovor za izradu 72 e-lektire
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet u sklopu nacionalnog pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ potpisala je Ugovor o nabavi usluge izrade 72 e-lektire. Ugovor je potpisan s dobavljačem Bulaja naklada d.o.o., a potpisali su ga ravnatelj CARNeta Goran Kezunović i direktor Bulaja naklade d.o.o. Zvonimir Bulaja.

15.09.2017. 13:39
Razvoj generičkih kompetencija učenika u projektu ATS2020
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet poziva sve zainteresirane na prezentaciju pokusne primjene modela projekta ATS2020 (Assesment of Transversal Skills 2020), koja će se održati u petak 22. rujna 2017. godine u prostorijama CARNeta, Josipa Marohnića 5, Zagreb.

12.09.2017. 15:11
GrowCERT: projekt CARNetovog Nacionalnog CERT-a
S ciljem jačanja kapaciteta Nacionalnog CERT-a i poboljšanja suradnje na nacionalnoj i europskoj razini CARNet je pokrenuo projekt pod nazivom  GrowCERT . Projekt u vrijednosti od gotovo 985 000 eura sufinanciran je sredstvima Europske komisije putem Instrumenta za povezivanje Europe (CEF - Connecting Europe Facility).

08.09.2017. 14:59
CARNet održao webinar za ravnatelje o strateškom planiranju za razvoj digitalne zrelosti škola
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet u sklopu nacionalnog pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ održala je, u četvrtak 7. rujna 2017. godine, još jedan u nizu edukativnih webinara na temu podrške ravnateljima u razvoju digitalne zrelosti škola kroz strateško planiranje.