PREZENTACIJA KNJIGE MATE LOVRAKA „VLAK U SNIJEGU“ NA ESPERANTU U VARAŽDINU

Autor: Marina Balen, 7. 11. 2016.

Kad se male (i velike) ruke slože, pokazalo se još jednom da se puno toga može! Naime, poznato je već da su učenici naše škole ilustrirali knjigu Mate Lovraka „Vlak u snijegu“ na esperantu. Knjiga je predstavljena 2015. godine na 28. Lovrakovim danima kulture. Čestitke su stigle čak i od predsjednice Republike Hrvatske, Kolinde Grabar-Kitarović, a unuka književnika Mate Lovraka, gospođa Jagoda Hodak poslala je pismo malim ilustratorima u kojem ne krije oduševljenje dječjim doprinosom ovom izdanju knjige.

Cijela priča tu ne završava, nego dobiva još ljepši nastavak: Knjiga je poslana na međunarodni natječaj Svjetskog esperantskog saveza u Rotterdamu te je u srpnju 2016. godine proglašena dječjom knjigom godine na esperantu. Nagrada je službeno objavljena na 101. Svjetskom esperantskom kongresu u Nitri (Slovačka), a kopiju ovog velikog priznanja su predstavnici Društva bjelovarskih esperantista uručili i našoj školi.

Tim povodom je dogovoreno predstavljanje knjige u Varaždinu, koje je održano u petak, 4.11.2016. u tamošnjoj VI. osnovnoj školi i u Gradskoj knjižnici „Metel Ožegović“, gdje su uz bjelovarske esperantiste sudjelovali i učenici naše škole sa svojim učiteljicama Marijom Čičak i Anitom Res.

Gospodin Josip Pleadin, koji je uz mnoge druge knjige preveo i roman „Vlak u snijegu“ na esperanto, okupljenim je učenicima i učiteljima u varaždinskoj VI. OŠ prezentirao zajednički projekt. Prisutni su mogli doznati puno o esperantu te se razgovaralo o važnosti djela Mate Lovraka. Učenici-ilustratori su izveli pjesmu „Himna zadrugara“ na hrvatskom i na jeziku esperanto uz pratnju učenika Tibora Brestovca i Petre Galović. Učenica Petra Primorac je pročitala odlomak iz romana. Nakon programa svi su razgledali školu u društvu ravnatelja Maria Stančića, a složili smo se da će naše škole nastaviti međusobnu suradnju.

Isti program je slijedio i u Gradskoj knjižnici „Metel Ožegović“, gdje su učenici stigli i prolistati pokoju knjigu.

Ponosni smo i veoma zadovoljni što smo bili dio ovako važnog projekta. Uvjereni smo da bi i Mato Lovrak bio ponosan na nas. Društvo bjelovarskih esperantista priprema još brojne zanimljive projekte na koje ćemo se i dalje rado odazivati.

Anita Res, učiteljica likovne kulture