PREZENTACIJA KNJIGE MATE LOVRAKA „VLAK U SNIJEGU“ NA ESPERANTU U VARAŽDINU

Autor: Marina Balen, 7. 11. 2016.

Kad se male (i velike) ruke slože, pokazalo se još jednom da se puno toga može! Naime, poznato je već da su učenici naše škole ilustrirali knjigu Mate Lovraka „Vlak u snijegu“ na esperantu. Knjiga je predstavljena 2015. godine na 28. Lovrakovim danima kulture. Čestitke su stigle čak i od predsjednice Republike Hrvatske, Kolinde Grabar-Kitarović, a unuka književnika Mate Lovraka, gospođa Jagoda Hodak poslala je pismo malim ilustratorima u kojem ne krije oduševljenje dječjim doprinosom ovom izdanju knjige.

Cijela priča tu ne završava, nego dobiva još ljepši nastavak: Knjiga je poslana na međunarodni natječaj Svjetskog esperantskog saveza u Rotterdamu te je u srpnju 2016. godine proglašena dječjom knjigom godine na esperantu. Nagrada je službeno objavljena na 101. Svjetskom esperantskom kongresu u Nitri (Slovačka), a kopiju ovog velikog priznanja su predstavnici Društva bjelovarskih esperantista uručili i našoj školi.

Tim povodom je dogovoreno predstavljanje knjige u Varaždinu, koje je održano u petak, 4.11.2016. u tamošnjoj VI. osnovnoj školi i u Gradskoj knjižnici „Metel Ožegović“, gdje su uz bjelovarske esperantiste sudjelovali i učenici naše škole sa svojim učiteljicama Marijom Čičak i Anitom Res.

Gospodin Josip Pleadin, koji je uz mnoge druge knjige preveo i roman „Vlak u snijegu“ na esperanto, okupljenim je učenicima i učiteljima u varaždinskoj VI. OŠ prezentirao zajednički projekt. Prisutni su mogli doznati puno o esperantu te se razgovaralo o važnosti djela Mate Lovraka. Učenici-ilustratori su izveli pjesmu „Himna zadrugara“ na hrvatskom i na jeziku esperanto uz pratnju učenika Tibora Brestovca i Petre Galović. Učenica Petra Primorac je pročitala odlomak iz romana. Nakon programa svi su razgledali školu u društvu ravnatelja Maria Stančića, a složili smo se da će naše škole nastaviti međusobnu suradnju.

Isti program je slijedio i u Gradskoj knjižnici „Metel Ožegović“, gdje su učenici stigli i prolistati pokoju knjigu.

Ponosni smo i veoma zadovoljni što smo bili dio ovako važnog projekta. Uvjereni smo da bi i Mato Lovrak bio ponosan na nas. Društvo bjelovarskih esperantista priprema još brojne zanimljive projekte na koje ćemo se i dalje rado odazivati.

Anita Res, učiteljica likovne kulture

« Rujan 2019 »

19.09.2019. 18:02
INFO Najava radova – HT – Sibensko-kninska zupanija i Medjimurska zupanija
Postovani korisnici, pruzatelj usluge Hrvatski Telekom ce imati radove na svojoj mreznoj infrastrukturi uslijed kojih ce doci do prekida mrezne povezanosti prema ustanovama na podrucju: – Sibensko-kninske zupanije u vremenu ... The post INFO Najava radova – HT – Sibensko-kninska zupanija i Medjimurska zupanija appeared first on CARNET .

19.09.2019. 16:00
Nabava usluge recenzije digitalnih sadržaja izrađenih na projektu e-Škole
Oglas u EOJN RH: 2019/S 0F2-0037185 The post Nabava usluge recenzije digitalnih sadržaja izrađenih na projektu e-Škole appeared first on CARNET .

19.09.2019. 11:21
Igor Rudan otvara 21. CARNET-ovu konferenciju za korisnike
U skladu s digitalnom transformacijom obrazovnoga sustava, CARNET od ove godine uvodi koncept ,,bez papira" te stavlja naglasak na promjene koje donosi svrhovita primjena tehnologije u obrazovanju CARNET-ova konferencija za ... The post Igor Rudan otvara 21. CARNET-ovu konferenciju za korisnike appeared first on CARNET .

18.09.2019. 15:02
HITNO Prekid mrezne povezanosti na podrucju Licko-senjske zupanije
Postovani, Zbog prekida napajanja elektricnom energijom u zupanijskom cvoristu danas 18.9.2019. u 11:23h je doslo do prekida mrezne povezanosti na podrucju Licko-senjske zupanije. Prema informacijama koje imam predvidjeni prekid bi ... The post HITNO Prekid mrezne povezanosti na podrucju Licko-senjske zupanije appeared first on CARNET .

18.09.2019. 10:38
Uspjeh hrvatskih učenika i nastavnika u projektu CRISS
CARNET je tijekom školske godine 2018./2019. uspješno implementirao projekt CRISS u hrvatskim osnovnim i srednjim školama. U sklopu projekta sudjelovalo je 518 škola iz cijele Europe, dok je iz Hrvatske sudjelovalo ... The post Uspjeh hrvatskih učenika i nastavnika u projektu CRISS appeared first on CARNET .