PREZENTACIJA KNJIGE MATE LOVRAKA „VLAK U SNIJEGU“ NA ESPERANTU U VARAŽDINU

Autor: Marina Balen, 7. 11. 2016.

Kad se male (i velike) ruke slože, pokazalo se još jednom da se puno toga može! Naime, poznato je već da su učenici naše škole ilustrirali knjigu Mate Lovraka „Vlak u snijegu“ na esperantu. Knjiga je predstavljena 2015. godine na 28. Lovrakovim danima kulture. Čestitke su stigle čak i od predsjednice Republike Hrvatske, Kolinde Grabar-Kitarović, a unuka književnika Mate Lovraka, gospođa Jagoda Hodak poslala je pismo malim ilustratorima u kojem ne krije oduševljenje dječjim doprinosom ovom izdanju knjige.

Cijela priča tu ne završava, nego dobiva još ljepši nastavak: Knjiga je poslana na međunarodni natječaj Svjetskog esperantskog saveza u Rotterdamu te je u srpnju 2016. godine proglašena dječjom knjigom godine na esperantu. Nagrada je službeno objavljena na 101. Svjetskom esperantskom kongresu u Nitri (Slovačka), a kopiju ovog velikog priznanja su predstavnici Društva bjelovarskih esperantista uručili i našoj školi.

Tim povodom je dogovoreno predstavljanje knjige u Varaždinu, koje je održano u petak, 4.11.2016. u tamošnjoj VI. osnovnoj školi i u Gradskoj knjižnici „Metel Ožegović“, gdje su uz bjelovarske esperantiste sudjelovali i učenici naše škole sa svojim učiteljicama Marijom Čičak i Anitom Res.

Gospodin Josip Pleadin, koji je uz mnoge druge knjige preveo i roman „Vlak u snijegu“ na esperanto, okupljenim je učenicima i učiteljima u varaždinskoj VI. OŠ prezentirao zajednički projekt. Prisutni su mogli doznati puno o esperantu te se razgovaralo o važnosti djela Mate Lovraka. Učenici-ilustratori su izveli pjesmu „Himna zadrugara“ na hrvatskom i na jeziku esperanto uz pratnju učenika Tibora Brestovca i Petre Galović. Učenica Petra Primorac je pročitala odlomak iz romana. Nakon programa svi su razgledali školu u društvu ravnatelja Maria Stančića, a složili smo se da će naše škole nastaviti međusobnu suradnju.

Isti program je slijedio i u Gradskoj knjižnici „Metel Ožegović“, gdje su učenici stigli i prolistati pokoju knjigu.

Ponosni smo i veoma zadovoljni što smo bili dio ovako važnog projekta. Uvjereni smo da bi i Mato Lovrak bio ponosan na nas. Društvo bjelovarskih esperantista priprema još brojne zanimljive projekte na koje ćemo se i dalje rado odazivati.

Anita Res, učiteljica likovne kulture

« Studeni 2018 »

15.11.2018. 15:35
CUC 2018: Mreža ideja – sve što trebate znati o novim tehnologijama i digitalnom društvu
Znate li kojih je sedam načina da propadnete kao WiFi stručnjak? Jesu li roboti već u našim školama? Što kad aplikacije koje koristimo više nisu besplatne? Kako potrošiti 10.160.430.000,00 kuna? Kako napisati STEM priču? Kako isprintati molekulu DNA na 3D printeru?

14.11.2018. 11:22
Započela provedba pilot projekta CRISS u osnovnim i srednjim školama Hrvatske
U rujnu 2018. godine započela je provedba onsite pilot projekta CRISS koji se odvija u okviru programa Europske unije za istraživanja i inovacije OBZOR 2020 i ima za svrhu razvoj i pilot implementaciju digitalne platforme za stjecanje, vrednovanje i certifikaciju digitalnih kompetencija učenika.

05.11.2018. 10:07
Poziv na predstavljanje: Stare lektire u novome ruhu
U okviru Informativnog utorka, CARNET će predstaviti 72 nove inačice e-Lektira koje su objavljene na istoimenom portalu. Predstavljanje će se održati u utorak, 6. studenoga 2018. godine, u 10 sati u prostoru Gradske knjižnice na Starčevićevom trgu 4.

31.10.2018. 12:50
Održan okrugli stol "Ususret europskoj godini kibernetičke sigurnosti“
Prijevare putem interneta, računalne ucjene (ransomware), socijalni inženjering (phishing) i lažne vijesti (fakenews) samo su neke od tema o kojima se raspravljalo jučer na okruglom stolu "Ususret europskoj godini kibernetičke sigurnosti“ u organizaciji Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNET, a u sklopu Europskog mjeseca kibernetičke sigurnosti.

25.10.2018. 12:17
Otvorene prijave na CUC 2018
Prijave na 20. CARNET-ovu korisničku konferenciju CUC 2018 su OTVORENE i traju do 5. studenoga u 23:59 sati.