SVEČANA DODJELA NAGRADE „MATO LOVRAK“ NENA LONČAR DOBITNICA JE NAGRADE „MATO LOVRAK“ ZA ROMAN MOJE SRCE JE ZEC

Autor: Petra Nikolić, 26. 5. 2023.

U Velikom Grđevcu, u okviru 36. Lovrakovih dana kulture održana je Središnja manifestacija na kojoj je dodijeljena Nagrada „Mato Lovrak“ za najbolji dječji roman. Na središnjoj manifestaciji u ime organizatora nazočne je pozdravila Ana Nakani, ravnateljica u zamjeni Osnovne škole Mate Lovraka, Veliki Grđevac, predsjednik Organizacijskog odbora Lovrakovih dana kulture Drago Trošćan, načelnik Općine Veliki Grđevac Tomislav Pavlečić, u ime Bjelovarsko - bilogorske županije pročelnica Andrea Prugovečki Klepac, Mihaela Majcen Marinić, voditeljica službe za knjigu i nakladništvu u Ministarstvu kulture i medija i Dubravka Brezak Stamać, ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje. U kulturnom programu nastupio je zbor OŠ Mate Lovraka, Veliki Grđevac pod vodstvom profesora Tomislava Halauša, a učenik Mislav Belović izveo je prigodnu recitaciju.

Nagrada „Mato Lovrak“ za najbolji dječji roman dodijeljena je književnici Neni Lončar za roman Moje srce je zec u izdanju Umjetničke organizacije Kreativna kuća. Nagradu je obrazložio predsjednik Prosudbenog povjerenstva prof. emer. Stjepan Hranjec, a svečano su je uručile Mihaela Majcen Marinić, voditeljica službe za knjigu i nakladništvu Ministarstva kulture i medija i Dubravka Brezak Stamać, ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje. Ovogodišnja nagrada književnici sastojala se od novčane naknade, brončane statue književnika Mate Lovraka i povelje. Na natječaj je pristiglo ukupno 20 romana te je prosudbeno povjerenstvo imalo zahtjevan posao. Roman Moje srce je zec napisan je iskreno, duboko i sa srcem. To je topla, sugestibilna priča, djelo koje odašilje plemenitu poruku, ne samo vezanu uz donedavnu virusnu stvarnost, nego poruku općeljudsku, općevremensku o iscjeliteljskoj snazi ljubavi, istaknuo je predsjednik povjerenstva Stjepan Hranjec.
Roman Moje srce je zec tematizira odrastanje u vrijeme pandemije koronavirusa kada je djeci za dvije godine oduzeta bliskost, zajedništvo i druženje. Ova književna nagrada nije moja prva nagrada, ali je moj prvi Lovrak zbog čega sam izuzetno počašćena, istaknula je Nena Lončar te je dodala da je odrasla uz djela Mate Lovraka, a Ljuban, Pero, drugi Pero i njegova družina trajno su upisani u njezin imaginarni svijet. Današnji pisci, suočavaju se s drukčijim izazovima nego književnici prije 80 godina, ali ono što je bitno uvijek ostaje isto, potreba da nekog volite i da netko voli vas. Upravo o tome govori ovaj roman, a pandemija je samo okvir u kojem se radnja odvija. Dvije godine biti izoliran i na distanci jako je dug period za djecu, ali i za pripadnike treće životne dobi koji žive u domovima za umirovljenike. To su bile dvije najranjivije skupine društva kojima sam kroz ovaj roman željela dati glas, istaknula je nagrađena književnica Nena Lončar.

Priloženi dokumenti:
IZVJESCE_O_NAGRADI_MATO_LOVRAK.pdf (193.69 KB)